Sabun Hakkında

Sabun yapmak bizim en büyük tutkumuz. Sizlere sabunlarımızın gizemi ve bazı gerçekler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Temizlik amacı ile kullandığımız sabunun tarihi M.Ö 3000 lere dayanacak kadar eskidir. O günlerden bu yana sabun her çeşit yağla ve birçok şekillerde üretilmiştir. Hayvan yağları vb. gibi yağların yanında bazen de ne yazık ki kullanılmış yanık yağlar sabunun hammaddesini oluşturmuştur. Temizlik sabunları olarak kullandığımız günümüzün modern sabunlarına ise birçok katkı maddeleri, cilde hiçbir faydası olmayan sentetik kokular,bakteri gidericiler,yumuşatmak için kremler,losyonlar katılmaktadır. Bizim sabunlarımızda ise temel yağlar ve bedensel savunma mekanizmalarını hızlandırarak vücudu bir bütün olarak iyileştiren aromaterapik yağlar kullanılıyor. Örneğin; oleik asit içeren Zeytinyağı, lurik asit içeren Hindistan cevizi yağı vb. gibi temel yağların yanı sıra otuzun üzerinde aromaterapik yağ doğru oranlarda karıştırılarak sabun haline getiriliyor. Kullandığımız bütün temel yağlar,duyarlı antiseptikler, cilt problemlerine, özellikle dengesi bozulan yapılara çözüm getiren yani sorunlu, kuru ya da çok yağlı ciltleri iyileştiren maddelerdir. Amacımız ,bazı deterjan bazlı sabunların sebep olduğu gibi kuruluk ve gerginlik hissi yaratmadan cildi canlı ve nemli tutmaktır.

Sabun kirlerin ,kurumuş makyajın, yağ gibi kalıntıların ciltten ayrışmasını sağlar çünkü içeriği yüzeyde aktifleşen, kir ile su arasında köprü vazifesi gören birleştirici moleküler yapıya sahiptir. Molekülün bir ucu suya eklenen hidrofilik, diğer ucu ise suda çözülmeyen maddelere eklenen hidrofobik’tir. Yani sabun oldukça etkili bir temizleyicidir. Sabun,sabunlaşma denen kimyasal yolla elde edilir. Her yağın içerdiği yağ asitleri birbirinin aynı olmadığı için her yağı sabunlaştırmak için gerekli alkali miktarı da aynı değildir. Sabunlaşma için gerekli alkali miktarı doğru oranlarda kullanılmadığı zaman sabunun içinde kalan sabunlaşmamış alkali, cilde faydadan çok zarar verir. Bu sabun yapımının kritik bir noktasıdır ve doğru formüle edilip uzmanca yapıldığında sabunda hiç alkali artığı kalmaz. Buradaki en önemli olay sabun yapan kişinin yeteneğidir. Sabuncunun yeteneği, gerekli miktarları doğru oranlarda karıştırabilmesi özelliğine dayanır ki “More Than Soap” sabunları bu yetenekteki kişiler tarafından yapılmaktadır.

Ayrıca biz tüm sabunlarımıza fazladan yağ katıyoruz. Bu tüm yağın alkali ile birleşmemesini, bir miktarının esas haliyle sabunda var olmasını, böylece vücutta gözle görülmeyen bir koruyucu tabaka olarak, cildi korumasını ve iyileştirmesini sağlıyor. Sabunu bolca yağlı tutmanın nedeni ona “nemlendirici” bir özellik katmak, onu cilt için daha hafif kılmaktır. Bizim sizler için bir kaç sihirli sürprizimiz de var. Mesela taze meyveleri sabunlarımızda koruyucu maddelere ihtiyaç duymadan kullanmanın bir yolunu bulduk. Bu, yaptığımız sabunlara ilginç görüntülü dokular ve güzellik katıyor.

Saf zeytin yağı, hindistan cevizi yağı, ayçiçeği yağı,palmiye yağı,aromaterapili temel yağlar,taze meyva ve organik bitkiler kullanarak özenle yaptığımız sabunlarımızın içinde (Sodyum Kokoyl İsethionat ,Sterik Asit ,Sodyum Tallowate – Hayvan Yağı, Sodium Siterat, Kokamidoprofil BetaineSodium Kokoat , Fragrant,Sodyum Klorid , Tetrasodyum Etidronat , Tetrasodyum EDTA, BHT .Titanium Dioxide (CI 77891) – beyazlatıcı vb. gibi) hiçbir şekilde sentetik madde kullanılmamaktadır